
UČINKOVITO SPOPRIJEMANJE Z ANKSIOZNOSTJO
Sklop delavnic za posameznike, ki se spoprijemajo z anksioznostjo in bi si želeli na učinkovit način spoprijemati s simptomi
Anksioznost oziroma tesnoba je čustvo , s katerim se tekom življenja sreča vsak posameznik. Gre za neprijetno čustvo, ki ga večinoma spremljajo tudi neprijetni telesni občutki. Traja lahko le nekaj minut ali pa je prisotna dlje časa; lahko je komaj zaznavna ali pa se stopnjuje vse do paničnih napadov.
Simptomi povišane anskioznosti se kažejo na 3 nivojih:
psihološki nivo: strah, tesnoba, panika, nenadzorovane misli,…
družbeni nivo: slabša učinkovitost pri delu, izogibanje situacijam, ki vzbujajo strah
biološki nivo: potenje, tresenje, vrtoglavica, pospešen utrip srca, glavobol, slabost, napetost v mišicah, oteženo dihanje, vrtoglavica; (najbolj značilni; večina jih pripiše popolnoma drugim razlogom (npr. infarktu), kar tesnobo še dodatno povečuje)
Anksioznost ni škodljiva, saj brez nje človek niti ne more živeti. Lahko rečemo, da je celo koristna, saj nas pripravi na ukrepanje, mobilizira telo za nujne stvari ter nas opozarja na nevarnost – boj/beg/zamrznitev. Prav tako je njena funkcija tudi zaščitna, saj omogoča človeku, da se prilagodi in načrtuje prihodnost.
VSEBINA DELAVNICE
O anksioznosti
Anksioznost kot del normalnega čustvovanja
Anksioznost postane ovira
Simptomi povišane anksioznosti
Anksioznost kot motnja
Razlogi za nastanek težav z anksioznostjo
Spopadanje z anksioznostjo
IZVEDBA
Delavnica traja 90 minut (odvisno od števila udeleženih in njihove aktivne udeležbe) celotno usposabljanje pa je sestavljeno iz 6 sklopov delavnic na temo anksioznosti.
Delavnica je sestavljena iz teoretičnega dela ter praktičnih vaj.
Primerno je za izvedbo v manjših in večjih skupinah, do 15 oseb.
Usposabljanje se lahko izvaja v terapevtskih prostorih izvajalk programa ali na naslovu ali naročnika, v živo ali preko aplikacije Zoom, pri čemer zaradi narave (interaktivne) delavnice priporočamo izvedbo v živo
Naročnik zagotovi prostor z računalniškim projektorjem;
Naročnik prav tako poskrbi za zadostitev pogojem za izvedbo usposabljanja skladno z določili za zajezitev in preprečevanje širjenja okužbe s covid – 19 ( razkužila, zadostna razdalja med udeleženci, zračenje itd.)
IZVAJALKI PROGRAMA
Program izvajata Vida Mlakar in Špela Podnar, ustanoviteljici in direktorici Inštituta TherapyLab.
Vida Mlakar je mag. prava, mag. psihosocialnega svetovanja po kognitivno - vedenjski metodi in specializantka transakcijsko analitične psihoterapije,
Špela Podnar je univ. dipl. sociolog, mag. psihosocialnega svetovanja po kognitivno - vedenjski metodi in specializantka transakcijsko analitične psihoterapije.
Poleg aktivnega delovanja na Inštitutu TherapyLab, obe opravljata tudi zasebno psihoterapevtsko in svetovalno delo.